15. новембар 2019.
Свечано обележена лекарска слава - Свети Врачи

Настављајући традицију започету пре више од четврт века, лекари Мачванског округа су и овог 14. новембра свечано и достојанствено прославили Свете Враче, своје заштитнике, неподмитне бессребренике и чудотворце Светог Козму и Светог Дамјана.

Подсећања ради, премијерно славско обележавање било је давне 1993. године, када смо имали изузетну част да обредом чинодејствује Његова Светост Патријарх српски г. Павле. Домаћини славе у име лекара тадашњег Здравственог центра, били су анестезиолози Прим. др Предраг Тојић и др Милош Ранковић. Од тада, у улози домаћина смењивали су се лекари служби Опште болнице и Дома здравља Шабац, а већ осам година та част припада Регионалној подружници Српскг лекарског друштва- Шабац.

Свечаност обележавања лекарске славе почела је  традиционалним служењем свете литургије, ујутро у болничкој капели посвећеној Светим Врачима - браћи Козми и Дамјану.

Славска процесија настављена је у вечерњим сатима у Клубу Опште болнице, уз присуство обројних лекара и гостију. Његово Преосвештенство Епископ шабачки г. Лаврентије, уз саслужење шесторице свештеника цркве Св Петра и Павла, служио литургију и обавио је обред сечења славског колача заједно са домаћинима славе.

Овом приликом, свечано обележавање лекарске славе увеличао и наступ чланова Првог ансамбла КУД „Чивија“ из Шапца.