Три специјалисткиње офталмологије обучавају се за операције катаракте

Три специјалисткиње офталмологије шабачке Опште болнице „Др Лаза К. Лазаревић“ започеле су обуку за операције катаракте. Оне ће се за неколико месеци придружити др Светлани Глигорић која је у нашој установи једини офталмолог који се бави овом хирургијом. Обука се спроводи на Клиници за очне болести КБЦ „Звездара“ у Београду под руководством проф. др Мирослава Стаменковића, иначе руководиоца те клинике.

У шабачкој болници не постоји листа чекања за операцију катаракте, јер се ове интервенције обаве у року од месец дана. Тренутно на операцију чека 30 пацијената, а како је намера руководства установе да се рок за извођење операције још више скрати, на едукацију методом факоемулзификације послате су докторке које ће се побринути да се то и оствари: др Ивана Грујић, др Катарина Миловановић и др Мирјана Петровић.

Др Ивана Грујић

Како је објаснила др Ивана Грујић, такозване „фако“ операције у шабачкој болници раде се годинама уназад, међутим ову врсту интервенције обавља само једна докторка током четири оперативна дана, која уз то ради и у амбуланти. Ипак, за разлику од бројних других здравствених центара у Србији, у Шапцу се до операције долази релазивно брзо.

– Завршетком обуке, наши пацијенти неће више морати да иду у приватне клинике. Намера нам је да када се утврди да је пацијенту потребна операција катаракте то буде реализовано већ наредне недеље. То је специфична оператива, микрохирургија, и мора много да се вежба. Најважније је да имамо подршку установе и неопходну опрему – каже др Ивана Грујић.

Др Мирјана Петровић

У Служби офталмологије тренутно је шест специјалиста, а нову генерацију шабачких офталмолога управо чине три младе докторке. Први део обуке за операције катаракте завршиле су др Ивана Грујић и др Катарина Миловановић, а од наредне недеље на Клинику за очне болести КБЦ „Звездара“ одлази др Мирјана Петровић, која у матичној установи већ изводи мале хируршке интервенције.

– Осим рада у амбуланти, наш посао подразумева и да оперативно решавамо проблеме као што су уклањање папилома, ситних тумора, хордеолума, поједине дегенеративне промене коњуктиве. То је свакодневна патологија која нам долази у амбуланту. Осим овога, велики проценат чине пацијенти са катарактом којима ће много значити да брзо дођу до операције, јер су им отежане свакодневне активности, нарочито код радно способног становништва – каже др Мирјана Петровић.

Др Катарина Миловановић

Иначе, операција катаракте изводи се у локалној анестезији, безболна је, а трајање интервенције зависи од бројних фактора као што су евентуалне придружене болести ока, али и степен тврдоће сочива. За овакву врсту операције веома значи да едукатор буде врхунски стручњак у тој области, а како др Катарина Миловановић истиче, управо то је проф. др Мирослав Стаменковић који обучава наше докторке.

– Бављење офталмохирургијом свакако је велики изазов, као и могућност учења и обуке уз проф. др Мирослава Стаменковића који је врхунски хирург, као и др Светлану Глигорић из наше установе уз коју можемо након обуке да се усавршавамо у даљем раду везано за хирургију. Посебно ми је задовољство и рад у малој сали који подразумева мање интервенције које увелико радимо – наводи др Катарина Миловановић.

 

ЕДУКАЦИЈА КАО ПРИОРИТЕТ

У шабачкој болници тренутно је велики број консултаната из готово свих области, наглашава др Слободан Поповић, директор Опште болнице „Др Лаза К. Лазаревић“.

– У нашу установу долазе консултанти из ортопедије, хирургије, ОРЛ, кардиологије, патологије, радиологије, васкуларне хирургије, гинекологије. Можда до сада у установи није био већи број стручњака који едукују наше лекаре. Овакав приступ унапређењу струке већ даје резултате, а тек у наредном периоду они ће бити још већи. Смена генерација и ентузијам младих лекара имају пуну подршку менаџмента – нагласио је др Слободан Поповић.