Настављена обука анестезиолога за извођење перкутане трахеотомије

У Општој болници “Др Лаза К. Лазаревић” у Шапцу настављена је обука анестезиолога за извођење перкутане трахеотомије. Ова минимално инвазивна интервенција има бројне предности, може да се уради у соби интензивне неге где лежи пацијент, а осим тога овај приступ омогућава да могу да га изведу две особе, а не читав тим који подразумева рад у операционој сали. А ради што безбеднијег извођења процедуре коришћен је фибероптички бронхоскоп. Шабачке анестезиологе обучавала је др Мирјана Кендришић, анестезиолог из Опште болнице у Сремској Митровици, која је уједно и консултант нашим лекарима.

Анестезиолог др Мирјана Поледица, која је у тиму лекара на обуци, истиче да код пацијената који су дуго интубирани или ако се процени да ће пацијент дуго бити на механичкој вентилаторној потпори постоји потреба за ендотрахијалним тубусом и интубацијом, па је безбедније урадити рану трахеостому, а још безбедније урадити перкутану трахеостому.

– Поред тога што је мање крварење и мања инциденца инфекција, мања је и инциденца пнеумоније повезане са вентилатором. Имамо велику жељу да се у потпуности оспособимо за ову интервенцију и уведемо је као редовну процедуру у нашој болници. Општа болница у Сремској Митровици има преко 13 година искуства са перкутаним трахеостомама и веома нам значи њихова подршка – рекла је др Мирјана Поледица.

Иначе, ово је трећа обука шабачких анестезиолога за извођење перкутане трахеотомије. Прву је одржао др Здравко Брковић, анестезиолог из Клиничког центра Србије, а другу прим. др Милан Васић, специјалиста оториноларингологије са КБЦ “Звездара” у Београду.