Микробиолошка лабораторија у Општој болници “Др Лаза К. Лазаревић” у Шапцу добила је три нова модула за хемокултуру и аутоматски анализатор за брзу идентификацију патогене бактерије и испитивање њене осетљивости на антибиотике. Новом опремом значајно је унапређен рад ове службе која месечно обави више од 6.000 анализа, повећан је квалитет услуга и поузданост резултата.
Како је нагласила др Гордана Николић, начелница Службе микробиолошке лабораторије, са нова три модула за хемокултуре удвостручен је број анализа које је могуће дневно урадити, што у потпуности задовољава потребе шабачке болнице, односно пацијената који се у овој установи лече. Налаз хемокултуре један је од најважнијих за лекаре, јер показује да ли је нека бактерија продрла у крвоток.
– Хемокултура показује да ли пацијент има бактеријемију или сепсу. То је врло озбиљна и ургентна анализа, а у случају позитивног резултата потребно је брзо реаговати циљаном антибиотском терапијом, због чега је важно што пре открити узрочника. Имали смо 60 места за хемокултуре, а након проширења капацитета сада имамо 120 места – каже др Гордана Николић.
За брзу идентификацију бактеријског патогена запослени у Служби микробиолошке лабораторије убудуће се могу ослонити и на анализатор Феникс (Phoenix). Овај апарат аутоматски открива о којој бактерији је реч и одређује антибиограм. Време од пријема узорка до издавања налаза је знатно краће, а резултат поузданији, што је значајно у ургентним ситуацијама.
– Док нисмо добили овај апарат, анализе смо радили на традиционалан начин, односно “ручно”. Идентификација патогене бактерије Фениксом је 99 одсто прецизна. С обзиром на то да контролишемо налазе овог апарата, посебно нас је одушевило да се налази Феникса поклапају и са нашим ручним радом. Овај анализатор нам је сада веома важан када имамо компликоване случајеве и тежу патологију – објашњава др Гордана Николић.