Нови консултант у шабачкој болници

Хронични бубрежни болесници којима је неопходна дијализа убудуће неће више морати да одлазе у клинике у Београду због уградње артериовенске фистуле, већ ће то моћи да ураде у Шапцу у Општој болници “Др Лаза К. Лазаревић”. Под руководством асистента др Перице Мутавџића, васкуларног хирурга Универзитетског клиничког центра у Београду и новог стручног консултанта наше установе, оперисана су три пацијента. Помоћ бубрежним болесницима први је корак у развоју ове хируршке гране у шабачкој болници.

– Срећан сам и поносан што је стручњак попут асистента др Перице Мутавџића са Клинике за васкуларну хирургију УКЦС постао део нашег тима и што ће нам помоћи да ову област подигнемо на виши ниво. Његов први долазак обележиле су три операције, односно оперативно формирање АВ фистула код пацијената који су на дијализи. Ово је нови почетак развоја васкуларне хирургије у нашој установи, јер се др Мутавџић поред класичне оперативе бави и ендоваскуларним минимално инвазивним процедурама и на великим крвним судовима као што је абдоминална аорта – рекао је др Слободан Поповић, директор шабачке болнице.

АВ фистула је хируршки изведени спој између вене и најближе артерије чиме се обезбеђује приступ крвотоку пацијентима који су на дијализи. Ради се углавном на подлактици и представља “златни стандард” за лечење хемодијализом.