Смена генерација у Служби неурологије

Четворо младих специјалиста неурологије појачање је којим ова служба у шабачкој Општој болници „Др Лаза К. Лазаревић“ може да се подичи. Докторки Биљани Ђорђевић Петровић која је специјалистички испит из ове области положила почетком године, недавно су се придружили др Катарина Косовац, др Јелена Живановић и др Миливој Дикосавић. Сви ови млади лекари део су наше установе годинама уназад и за то време стекли су значајно искуство уз велику подршку колектива Службе неурологије, али и руководства шабачке болнице.

Докторка Катарина Косовац и др Миливој Дикосавић, обоје са завршеним Медицинским факултетом у Новом Саду, запослили су се 2015. године у Служби хитне медицинске помоћи у шабачком Дому здравља. Три године касније прелазе у болницу у Службу за пријем и збрињавање ургентних стања, а 2019. године уписују специјализацију из неурологије. Љубав према медицини код њих се зачела још у најранијем узрасту, па је било очекивано да обоје заврше средњу Медицинску школу, а потом и факултет.

– Од детињства ми је медицина саставни део живота. Мајка је лекар, такође неуролог. Ипак, мом избору није то пресудило. На Медицинском факултету учили смо о свим областима медицине, али ми се неурологија посебно свидела. Волим рад са људима, а за сада не бих могла да издвојим који ме у неурологији сегмент посебно привлачи, с обзиром на то да се у нашој установи у Служби неурологије, сви лекари баве свим областима неурологије – објашњава др Катарина Косовац.

Доктор Миливој Дикосавић, својевремено практичар генерације у средњој Медицинској школи у Шапцу на смеру медицинска сестра–техничар, доласком у шабачку болницу имао је прилику да се кроз Службу пријема и збрињавања ургентних стања поближе упозна са неуролозима у овој установи. Када се поставило питање специјализације није имао дилему. Одабрао је, не само усмерење које му се свидело, већ и колектив за који је проценио да му у сваком погледу одговара, а посебно по питању колегијалности.

– Неурологија, односно дијагностичке и терапијске процедуре су се у последњих неколико година значајно развиле. У нашој установи сада имамо и магнетну резонанцу, а у претходним годинама урадили смо и велики број тромболиза. Трудићемо се и надаље да унапређујемо дијагностику, а лично хтео бих да се усавршим за доплер, као и за електромионеурографију којом се испитује функција периферних нерава и мишића.

У шабачкој болници у току је смена генерација у свим службама. Млади специјалисти пуни ентузијазма, енергије и жеље да уведу новине у раду како би се квалитет здравствене услуге подигао на значајно виши ниво, још неко време ће моћи да рачунају на помоћ старијих колега који су пред пензијом. Након тога, млади кадар постаје носилац овог посла.