У шабачкој болници примењен савремени приступ лечењу препонске киле

У Општој болници “Др Лаза К. Лазаревић” у Шапцу јуче су минимално инвазивном методом оперисана три пацијента са препонским килама. Ова метода биће убудуће стандардни начин лечења те патологије у шабачкој болници. Лапароскопске операције дебелог црева и слепог црева већ су имплементиране и ове захвате увелико самостално изводе хирурзи наше установе.

Пацијентима који су се јавили шабачким лекарима због тегоба изазваних препонским килама, рађена је трансабдоминална преперитонеална ендоскопска операција (ТАПП). Предност овог минимално инвазивног хируршког приступа је вишеструка – мањи резови, мање крварење, мања могућност за инфекције, мањи болови, бржи опоравак и повратак уобичајеним активностима, укратко већи комфор за пацијента.

Уз надзор др Небојше Стојаковића, сертификованог инструктора, операције је извела др Јелена Ђенадић, специјалиста хирургије. Претходно, др Ђенадић је имала едукацију у Општој болници у Ваљеву.

Како је нагласио др Слободан Поповић, директор шабачке болнице, у овој установи интензивна обука хирурга за минимално инвазивне ендоскопске процедуре започела је непосредно пре пандемије Ковида 19. Пандемија је условила да ова тема у шабачкој болници две и по године не буде у фокусу.

– Развој минимално инвазивних процедура морали смо почети много раније. Ипак, имали смо јасан план по овом питању и упркос паузи током пандемије, лично сам задовољан какав смо напредак остварили. У потпуности смо имплементирали минимално инвазивне операције колона и операције слепог црева које самостално обављају наши хирурзи, а ево сада том низу додају се и минимално инвазивне операције препонске киле – рекао је др Слободан Поповић.

Иницијатива да у установама секундарног нивоа у Србији заживи минимално инвазивна ендоскопска хирургија потекла је од министра здравља др Златибора Лончара.