У шабачку болницу стигао ултразвучни апарат са вештачком интелигенцијом за бржу дијагностику

У Јединици интензивног лечења Опште болнице “Др Лаза К. Лазаревић” у Шапцу одржана је обука за рад на ултразвучном апарату који поседује вештачку интелигенцију намењеном клиничком праћењу критично оболелих пацијената. Реч је о најсавременијем уређају Космос којим је у нашој установи имплементирана дијагностичка процедура POCUS (Point of care ultrasound).

Како је нагласила др Мирјана Поледица, анестезиолог–интензивиста, овим ултразвучним апаратом могуће је прегледати пацијента док је у постељи, па се за врло кратко време могу добити бројне информације о његовом стању. Уз помоћ POCUS–а може се брзо поставити дијагноза и донети одлука о транспорту пацијента или о извођењу различитих процедура или потребним консултацијама.

– Савремене методе лечења фаворизују POCUS дијагностику која се изводи уз кревет пацијента, при чему нема потребе да се тешко оболели пацијенти транспортују у неки кабинет ради ултразвучног прегледа. Апарат има могућност едукације, односно коришћења вештачке интелигенције која, између осталог, може да коригује и о позицији сонде и да идентификује одређене васкуларне и срчане структуре. Све више клиничара користи POCUS ехо, јер су схватили његове могућности које могу бити драгоцене у многим клиничким ситуацијама посебно код критично оболелих пацијената где је веома користан, код пацијената у шоку, респираторном и срчаном попуштању, као и код трауме – рекла је др Мирјана Поледица.

Улога наших радиолога у брзој и сигурној дијагностици различитих клиничких стања и даље је непроцењива, истиче др Мирјана Поледица. С друге стране, POCUS клиничарима нуди могућност брже оријентације о стању пацијента, његовој хемодинамици, респираторном и кардиоваскуларном статусу, присуству слободне течности у плеуралној, перикардној и абдоминалној дупљи и у складу са тим могућност правовременог спровођења даљих дијагностичких и терапијских процедура, објашњава др Поледица.

Ултразвучни апарат Космос у нашу установу стигао је на коришћење и за обуку лекара у Служби анестезије са реанимацијом.