Мајчино млеко је савршена храна за новорођенче и одојче, јер обезбеђује правилан раст и развој бебе. Предности дојења су бројне и за дете и за мајку. Бебе које се доје су здравије, отпорније на многе болести и инфекције, мајчино млеко подстиче развој интелигенције, а између осталог смањује и ризик од синдрома изненадне смрти одојчета, појаве алергија и гојазности детета – наглашава др Марија Вујковић, педијатар неонатолог у Општој болници „Др Лаза К. Лазаревић“ у Шапцу.
Мајке које доје брже се опорављају после порођаја, брже враћају килажу коју су имале пре трудноће, имају мањи ризик од остеопорозе, мултипле склерозе, од појаве анемије, постпорођајне депресије, а дојење мајку штити и од карцинома јајника и дојке. Како истиче др Марија Вујковић, не постоји лоше мајчино млеко, а млеко сваке жене је јединствено и намењено је њеној беби. Свака мајка има млека, а веома је мали број жена које из здравствених разлога не могу да доје.
– Не постоји замена која беби у потпуности може да обезбеди задовољење потреба за правилном исхраном као што то чини мајчино млеко. Природа се постарала да дојење буде инстинкт који се дешава самим чином рођења и успоставља блиски контакт између мајке и детета. У нашем породилишту уколико се жена породила природним путем, први подој је већ у порођајној сали или у првих пола сата од доласка бебе на свет. У случају царског реза, подој је после два сата – наводи др Вујковић.
Идеално би било да дојење траје 12 месеци, по могућности до две године. Јер, мајчино млеко је много више од хране. Колострумом који је богат антителима, у првим данима након рођења мајка својој беби пружа идеалну имунизацију. Уз ово, мајчино млеко садржи идеалан однос воде, протеина, витамина и других хранљивих материја које су беби потребне, нарочито у првих шест месеци живота.
БЛАГОТВОРНИ УТИЦАЈ ДОЈЕЊА НА БЕБУ:
- Обезбеђује правилан раст и развој бебе
- Подстиче развој интелигенције
- Штити од многих болести и инфекција
- Дијабет се мање јавља код деце која су дојена у првих шест месеци
- Смањује ризик од појаве алергија
- Смањује ризик од гојазности
- Смањује ризик од синдрома изненадне смрти одојчета
БЛАГОТВОРНИ УТИЦАЈ ДОЈЕЊА НА МАЈКУ:
- Бржи опоравак после порођаја
- Бржа нормализација телесне масе
- Смањује ризик од појаве остеопорозе
- Смањује ризик од појаве анемије
- Смањује ризик од мултипле склерозе
- Смањује ризик од постпорођајне депресије
- Смањује ризик од појаве малигних обољења дојке и јајника
НАЦИОНАЛНА НЕДЕЉА ПРОМОЦИЈЕ ДОЈЕЊА 02 – 08. ОКТОБРА 2023.
У Србији се Национална недеља промоције дојења обележава 40. недеље у години која симболично представља трајање трудноће.