Сећање на шабачког лекара др Милана Новаковића (1843-1899)

Представници Опште болнице „Др Лаза К. Лазаревић“, града Шапца и Међуопштинског историјског архива, на Доњошорског гробљу положили су венац на споменик др Милану Новаковићу (1843-1899), лекару хирургу који је као управник прве модерне шабачке болнице, ушао у историју нашег здравства. У име наше установе, венац је положио др Милан Пантић, специјалиста ургентне медицине.

Доктор Милан Новаковић рођен је у Бочару у свештеничкој породици, а студије медицине похађао је на Универзитету у Бечу, где је дипломирао пре век и по, односно 23. маја 1871. године. Прве две године службовао је у Аранђеловцу, а потом у Шапцу. После окружног физикуса др Антонија Гродера (1810-1885), др Милан Новаковић био је управник прве модерне шабачке болнице која је отворена 1. септембра 1866. године.

У Шапцу је остао све до своје преране смрти 1899. године, а сахрањен је на Доњошорском гробљу.