На данашњи дан почела са радом прва болница у Србији

У згради у којој се сада налази Међуопштински историјски архив, на данашњи дан пре 157 година почела је са радом прва болница у Србији. Објекат који је подигнут годину дана раније имао је четири болесничке собе са по 16 кревета.

Значајан допринос изградњи болнице имао је др Антоније Гродер, бечки студент и докторант који се у Шабац доселио 1838. године и започео мисију окружног физикуса Подриња, што ће бити пуне 42 године.

Од 1981. године у тој згради смештен је Архив, а Гродерова посвећеност нашем граду и суграђанима нису заборављени. Захвалност шабачких лекара исказана му је 8. маја 1993. године откривањем спомен-плоче на зиду болнице подигнуте заслугом овог хуманисте.

Обележје је открила прим. др Наталија Живановић-Крстић, дугогодишњи начелник гинеколошке службе. На овај начин је уједно одата почаст др Гродеру и као првом магистру опстетриције чиме је започета историја породиљства у Србији.

Др Антоније Гродер