Свечано обележена лекарска слава – Свети Врачи

Настављајући традицију започету пре више од четврт века, лекари Мачванског округа су и овог 14. новембра свечано и достојанствено прославили Свете Враче, своје заштитнике, неподмитне бессребренике и чудотворце Светог Козму и Светог Дамјана. Ове године, у ограниченом обиму и у складу са важећим препорукама.

Подсећања ради, премијерно славско обележавање било је давне 1993. године, када смо имали изузетну част да обредом чинодејствује Његова Светост Патријарх српски господин Павле. Домаћин славе у име лекара тадашњег Здравственог центра била је Служба анестезије.  Од тада, у улози домаћина смењивали су се лекари служби Опште болнице и Дома здравља Шабац, а већ девету годину заредом, та част припада Регионалној подружници Српског лекарског друштва – Шабац.

Свечаност обележавања лекарске славе почела је  традиционалним служењем свете литургије, ујутро у болничкој капели посвећеној Светим Врачима – браћи Козми и Дамјану.

Славска процесија настављена је одмах потом у Клубу Опште болнице, уз присуство лекара и неколицине уважених гостију. Парохијски свештеник протојереј-ставрофор Драган Петровић, служио је литургију и обавио обред сечења славског колача заједно са домаћинима славе.